Damen Carbide Tool Co. specjalizuje się w dziedzinie obróbki materiałów egzotycznych.

Firma zwiększyła właśnie swoje możliwości w zakresie wykonywania otworów i rozszerzyła zaplecze biznesowe, oferując honowanie otworów o średnicy maksymalnej 230mm i długości maksymalnej 1.500mm.

Zwiększenie możliwości obróbczych warsztatu jest często najprostszym sposobem, by podnieść obroty przedsiębiorstwa. Tak też stało się w przypadku Damen Carbide Tool Co., firmy specjalizującej się obróbce materiałów egzotycznych, która wyposażyła swój warsztat we wszechstronną honownicę Sunnen SV2560 o skoku maksymalnym 1524 mm, zdolną do obróbki otworów o maksymalnej średnicy 230 mm.

otwory w twardych materialach

Nowa honownica pozwala na obróbkę każdego materiału dostępnego w naszym warsztacie, a uzyskiwana chropowatość i dokładność otworów powierzchni przekracza oczekiwania naszych klientów”, mówi John Bachmeier, prezes Damen Carbide.

Dzięki tej maszynie firma może honować większe gabarytowo elementy, zapewniając lepsze wykończenie powierzchni i mniejsze błędy kształtu honowanego otworu.  Obrabiane części są przeznaczone dla zróżnicowanego portfela klientów z przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, energetycznego, maszynowego, obronnego, medycznego i elektronicznego. Połączenie potężnego napędu wrzeciona honownicy o mocy 15 kW i napędu skoku głowicy honującej o mocy 7,5 kW z technologią honowania Sunnen zapewnia skuteczną obróbkę twardych i trudnoobrabialnych materiałów, takich jak węglik spiekany, tytan, ceramika, stellit i inne materiały egzotyczne.

„Nigdy nie wahaliśmy się inwestować w nowe technologie obróbki, w szczególności wiedząc, że na zwiększeniu naszych możliwości skorzystają klienci”, mówi John Bachmeier, prezes Damen Carbide. „Tak niewątpliwie było w przypadku technologii honowania i nowej honownicy Sunnen SV2560. Wcześniej maksymalna średnica otworów, jakie wykonywaliśmy, wynosiła 200 mm, zaś długość otworu 305 mm. Nasi klienci wskazywali na potrzebę zwiększenia tych parametrów.

Nowa honownica jest w stanie pracować z każdym materiałem z naszego warsztatu, a wykończenie powierzchni przewyższa wszelkie oczekiwania naszych klientów.” Szybka instalacja maszyny i łatwy w obsłudze układ sterowania CNC pozwoliły sprawnie włączyć nową honownicę do procesów wykonywanych w warsztacie i w łatwy sposób spełnić wymagania klientów, poszukujących wysokiej jakości wykończenia powierzchni i wąskich tolerancji w takich częściach jak tuleje, zawory, cylindry pomp i inne części korpusowe.

Unikalną funkcjonalnością honownicy SV2560 jest stały kąt skrzyżowania rys honowniczych na całej długości otworu. Uzyskanie tego efektu jest możliwe dzięki odpowiedniej synchronizacji pracy trzech osi sterowanych CNC.  „Tolerancje wymiarowe w przypadku naszych większych elementów zmniejszyły się z ±0,013 do ±0,003 (mm)”, a klasa chropowatości powierzchni wynosi 0,1 µm Ra  lub mniej, mówi Bachmeier. „Maszyna tej klasy jak SV2560 jest jedynym sposobem, by móc sprostać wysokim wymaganiom odbiorców”

Na honownicy SV2560 pracującej w Damen Carbide Tool wykorzystywane są osełki diamentowe i CBN zwiększające uniwersalność urządzenia. Osełki firmy Sunnen potrafią szybko usuwać naddatek w najpopularniejszych gatunkach stali narzędziowej z taką samą łatwością jak w stali hartowanej oraz są w stanie pracować z trudnymi do obróbki, egzotycznymi materiałami takimi jak stellit, Inconel, Ferro-Tic, Alniko i szeroki asortyment materiałów ceramicznych.

Firma Damen Carbid Tool Co. została założona w 1948 r. jako warsztat szlifierski wytwarzający węglikowe piły, noże i akcesoria. Przedsiębiorstwo zostało zakupione przez ojca Johna Bachmeiera w 1955 r. i od tego czasu jest firmą rodzinną. W początkach istnienia warsztatu 90% klientów Damen stanowiły zakłady przemysłowe z Chicago i okolic, które potrzebowały narzędzi tnących z węglika spiekanego. Obecnie dostawcy części z całego świata zamawiają w Damen różnego rodzaju wysokiej jakości części z węglika spiekanego, ceramiki, tytanu i stopów stali, zwłaszcza w częściach posiadających otwory.

Firma dysponuje ponad 100 obrabiarkami do frezowania, toczenia, a także szlifowania płaszczyzn, wałków i otworów oraz profili. Na początku lat 60. warsztat uzupełnił świadczone usługi o honowanie i wciąż korzysta z dwóch starszych modeli honownic Sunnen – EC3500 i MBC1801 – jak również ze sterowanej CNC honownicy pionowej SV210 zakupionej w 2007 roku. „Zawsze wybieraliśmy maszyny najwyższej klasy, a jeśli chodzi o honownice, to przekonaliśmy się, że te produkowane przez Sunnen są projektowane na długie lata eksploatacji i potrafią skutecznie obrabiać każdy materiał, jaki na nich umieścimy”, mówi Bachmeier.

„Opinie od klientów we wszystkich obszarach zastosowań pokazały zapotrzebowanie na wysokiej jakości wykończenie powierzchni oraz poprawę okrągłości i prostoliniowości w dużych częściach, takich jak np. cylindry pomp płuczkowych”, mówi Bachmeier. „SV2560 umożliwia nam spełnienie wszystkich tych wymagań.” Automatyczna korekta geometrii honowanego otworu i funkcja automatycznego zatrzymania skoku głowicy zapewniają doskonałą prostoliniowość otworu i pozwalają z łatwością wykonywać otwory nieprzelotowe. Elektromechaniczne serwonapędy honownicy SV2560 zapewniają precyzyjne sterowanie ruchami maszyny i eliminują typowe dla maszyn hydraualicznych problemy w tym zakresie. „To bardzo łatwa w obsłudze maszyna”, mówi Bachmeier. „Po wgraniu programu do menu pracy mówimy operatorom, by po prostu wkładali i wyjmowali obrabiane elementy i niczego innego nie dotykali”.

„Możliwość szybkiego wykonania usługi dla naszych klientów i zapewnienia wysokiej jakości elementów zgodnych ze specyfikacją – to nasz klucz do sukcesu w biznesie”, podkreślił. „Terminy realizacji stają się coraz krótsze i czasem zdolność wykonania usługi na czas decyduje o otrzymaniu lub nieotrzymaniu zlecenia. Z tego względu potrzebujemy uniwersalnego, niezawodnego i łatwego w instalacji sprzętu.” Honownica SV2560 posiada intuicyjny interfejs i zaawansowane w funkcje sterowanie CNC z oprogramowaniem pracującym w środowisku Industrial Windows®. Łatwy w obsłudze układ sterowania umożliwia uproszczenie procesu honowania i pozwala każdej osobie posiadającej doświadczenie w obróbce wieloosiowej obsługiwać maszynę jak ekspert.

Dzięki nowej honownicy przedsiębiorstwo zapewniło sobie pole do dalszego rozwoju. „W tej chwili honujemy otwory o średnicy od  100 do 230 (mm) w częściach o długości od 380 do 762 (mm)”, mówi Bachmeier. „Skok o długości 1.524mm pozwala nam więc już teraz obrabiać nawet większe elementy, zanim zaczniemy się rozglądać w przyszłości za honownicą do długich cylindrów ”.

Menu