Warsztat  remontowy hydrauliki siłowej regeneruje siłowniki technologią honowania, oszczędzając w ten sposób pieniądze klientów.

Koszt regenerowanego siłownika technologią honowania może być niższy nawet o 80 procent od kosztu zakupu nowego. Przy pomocy honownicy Sunnen HTA61000CE można regenerować siłowniki o długości aż 6m.

Honowanie siłowników hydraulicznych

Whayne Supply, diler Caterpillar, poddał siłowniki hydrauliczne do długości 21 stóp (6,4 m) procesowi honowania, jednocześnie umożliwiając klientom zaoszczędzenie 80 procent w porównaniu z kosztem zakupu nowej tulei.

CORBIN, KENTUCKY

Regeneracja ciężkiego sprzętu budowlanego ma ekonomiczne uzasadnienie w szczególności w przypadku siłowników hydraulicznych koparek i spychaczy. Wzrost zapotrzebowania na regenerację notowany od roku 2008 był na tyle duży, że zasadne było uruchomienie w firmie Whayne Supply, która jest dilerem Caterpillar, obok istniejącego już warsztatu hydraulicznego także warsztatu obróbki mechanicznej. Kluczowym urządzeniem w nowym warsztacie jest honownica rur firmy Sunnen model HTA6100CE. Nowa obrabiarka umożliwiła  firmie Whayne prowadzić regenerację zarysowanych lub zardzewiałych tulei siłowników hydraulicznych, umożliwiając  jednocześnie klientom zaoszczędzić  około 80 procent kosztów w porównaniu z kosztem zakupu nowej tulei.

 

Firma Sunnen udostępniła w roku 2009 firmie Whayne nowy model honownicy HTA w celu przeprowadzenia długotrwałych testów warsztatowych. Dostarczona maszyna spisała się znakomicie obrobiając ponad 1 000 tulei siłowników hydraulicznych. Wykonywanie we własnym zakresie prac związanych z obróbką tulei, które dotychczas były zlecane do firm zewnętrznych pozwoliło firmie Wayne na podniesienie przychodów, rozszerzenie kadry pracowników, jednocześnie zwiększając kontrolę nad terminami dostaw i kosztami ponoszonymi przez klientów.

Firma Whayne to światowy lider w dziedzinie regeneracji maszyn certyfikowanych przez Cat. Od roku 1985 zregenerowała ponad 400 maszyn w asortymencie 33 różnych modeli. Firma została roku 2011 nagrodzona za realizację pięcio- tysięcznej modernizacji certyfikowanej przez Cat. Działalność firmy Whayne prowadzona jest w 14 lokalizacjach. Firma zatrudnia łącznie około 1 300 pracowników, w tym 200 pracowników w zakładzie w Corbin.

Ze względów czysto ekonomicznych,  do czasu znaczącego umocnienia się gospodarki i przemysłu węglowego w naszym regionie klienci będą regenerować maszyny budowlane – powiedział Mike Harbin, Dyrektor Whayne Power Rebuild Center. – Do naszych klientów należą osoby, które demontują maszyny i regenerują je od postaw. Nasz warsztat mechaniczny wyposażony w honownicę umożliwia nam sprostanie zapotrzebowaniu na regenerowane cylindry i  utrzymanie czołowej pozycji na rynku.  Aby sprostać większej liczbie zamówień, zatrudniliśmy do naszego warsztatu dodatkowo pięć osób.

Firma Whayne posiada także centra modernizacji w Louisville i Corbin. Wszystkie części  zamienne i przeznaczone do odsprzedaży

honownica HTA

Honownica HTA została skonstruowana dla uzyskania maksymalnej wydajności z wykorzystaniem uniwersalnej głowicy Sunnen ANR275 i katalogowych osełek do honowania.

przechodzą właśnie przez te ośrodki. Warsztat hydrauliczny w Corbin zatrudnia ośmiu techników specjalizujących się w siłownikach, trzech operatorów obrabiarek pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy, trzech specjalistów od pomp oraz brygadzistę i koordynatora usług. W roku 2009 dział operacyjny w Corbin dodał do istniejącego warsztatu hydraulicznego warsztat mechaniczny, składający się z dwóch frezarek pionowych, dwóch tokarek, wiertarki pionowej, szlifierki obrotowej, spawarek i pił.

Na składzie warsztatu występują różne rozmiary chromowanych tłoczysk i rur typu DOM, niektóre z nich są przycięte do standardowych rozmiarów Cat. Warsztat posiada pięć stanowisk serwisowych dla siłowników, jedno stanowisko dla siłowników zawieszenia, jedno dla siłowników podnoszących znajdujących się w małych ładowarkach oraz trzy dla siłowników dużej siły. – Możemy dokonać wymiany tulei, tłoczyska, głowic, uszczelek, przewodów hydraulicznych i połączeń lub wykonać nowe siłowniki zgodnie ze specyfikacją klienta – powiedział Michael Carter, koordynator usług. W typowej maszynie Cat znajdują się przeciętnie cztery siłowniki hydrauliczne. Zapewnia to firmie stały dopływ zamówień czego dowodem jest liczba 1000 sztuk siłowników zregenerowanych w 2011 roku.

honowanie siłowników

Operator honownicy wprowadza głowicę honującą do otworu przed rozpoczęciem cyklu obróbki. Zakres średnic otworów, które mogą być honowane na honownicy HTA wynosi : 50-380(mm). Na obrabiarce można zamocować części o maksymalnej masie 3600 kg.

Honowanie siłowników zapewnia oszczędność po stronie klienta i zysk po stronie warsztatu

Firma Wayne stosowała wcześniej technologię honowania używając uniwersalnej głowicy honującej, wiertarki i wózka z prowadnicami. Zarówno skok głowicy jak i rozsuwanie osełek były wykonywane manualnie. Według Cartera urządzenie nie zapewniało wydajności niezbędnej do realizacji poważniejszych prac. – Przy pomocy manualnej honownicy można było odświeżyć powierzchnię cylindra, ale nie nadawała się ona do usuwania naddatku. Poważniejsze zatem prace, które wymagały usunięcia większych naddatków  były zlecane do firm zewnętrznych. Firma Whayne wyraziła zgodę na przeprowadzenie długotrwałego testu obróbki nowego modelu honownicy HTA firmy Sunnen, a następnie dokonała zakupu obrabiarki o maksymalnej długości honowanego otworu 4 m.

Honownica Sunnen HTA pozwala na mocowanie części o maksymalnej masie 3600 kg i umożliwia honowanie otworów w zakresie średnic 50-380(mm). Obrabiarka jest przeznaczona do odświeżania powierzchni i prac regeneracyjnych cylindrów hydraulicznych polegających na usunięciu maksymalnego naddatku 0,76mm(na średnicy). Modele standardowe umożliwiają  obróbkę części o długości maksymalnej do 6m. Honownica  HTA wyposażona jest w układ sterowania Siemens PLC z ekranem dotykowym, na którym dokonuje się ustawień parametrów maszyny, takich jak pozycja i długość skoku, prędkość obrotowa wrzeciona, prędkość skoku, prędkość rozsuwania osełek(posuw) oraz kąt siatki rys. Układ sterowania posiada układ pomiaru obciążenia napędu głównego wraz ze wskaźnikiem umieszczonym na pulpicie sterowania pokazujący miejsca, w których otwór cylindra posiada mniejszą średnicę. Łatwo jest zatem operatorowi obrabiarki ocenić występujące w otworze błędy kształtu i przy zastosowaniu funkcji zatrzymania skoku lub oscylacji efektywnie je usunąć. Zastosowany w układzie sterowania ekran dotykowy zapewnia bezpieczną obsługę obrabiarki i mniejsze zmęczenie operatora. Elektryczne napędy honownicy waz z układem sterowania zapewniają pełną kontrolę nad kątem siatki rys i powtarzalność tego parametru.  Honowana powierzchnia cylindra hydraulicznego ma te użytkową zaletę, że utrzymuje film olejowy i zapewnia najlepsze warunki pracy dla uszczelnień co skutkuje dłuższą żywotnością siłownika. – Nie byliśmy pewni niezawodności nowej honownicy, ale okazała się ona niezwykle niezawodna. Wykorzystywaliśmy ją do honowania siłowników o średnicach od 64 do 430(mm) i długościach od 152 mm do 6 m – dodał Carter. – Zbudowaliśmy dodatkowy stół z uchwytem pryzmowym o regulowanej wysokości służący do wspierania długich cylindrów wychodzących poza maszynę. Używaliśmy przedłużacza o długości 6m i możemy także honować otwór z dwóch stron jeśli jest taka potrzeba. Czas wykonania regeneracji cylindra dla większości siłowników wynosi około 30 minut i obejmuje ustawienie, honowanie i mycie części.

odzyskiwanie silowników przez honowanie

Operator honownicy wyjmuje głowicę honującą z otworu po obróbce zgrubnej, aby wymienić osełki na wykańczające..

Firma Whayne stosuje osełki do honowania zgrubnego dla usunięcia rdzy i rys z powierzchni otworu oraz osełki do honowania wykańczającego do zapewnienia właściwej chropowatości. – Możemy zwiększyć średnicę otworu siłownika o 0,254mm we względnie krótkim czasie, usuwając rdzę i niemalże wszystkie najpoważniejsze zarysowania i zapewnić zgodność ze specyfikacjami Cat – powiedział Carter. – Nasza stara, manualna honownica po prostu nie była w stanie tego zrobić.  Honownica HTA jest łatwa w obsłudze. Układ sterowania oblicza właściwy kąt siatki rys. Obrabiarka jest niezawodna i nie mieliśmy z powodów usterek istotnych okresów przestoju.

Zanim nabyliśmy tę maszynę złomowaliśmy dużo cylindrów hydraulicznych lub odsyłaliśmy je do innych warsztatów w celu wykonania honowania – dodał Carter. – Teraz możemy zregenerować siłownik we własnym zakresie, a koszt i termin realizacji dla klienta stanowią tylko ułamek kosztu jego wymiany na nowy. Przy aktualnym stanie gospodarczym klienci na pewno to docenią.

 

 

Menu